Jedna od biljaka koja vekovima privlači pažnju svojom lekovitošću i učinkovitošću je definitivno gavez. Ova zeljasta neobična biljka koja dolazi iz porodice Boraginaceae konstantno pronalazi sve širu primenu u medicini i kozmetologiji.

U nastavku teksta predstavljamo vam sve pojedinosti o tome zašto je gavez tako cenjen u svetu, koja su mu lekovita svojstva i kako da sami kod kuće, brzo i lako napravite domaći gavez gel koji možete koristiti za svoje, i zdravlje svoje porodice.

Šta je gavez?

Gavez (Symphytum officinale) je višegodišnja zeljasta biljka koja raste u ravničarskih područjima. Može se naći širom Evrope a najbolje uspeva duž obala reka gde ima dovoljno vlažnosti.

Cvetovi mu izgledaju poput malih zvončića skupljenih na vrhu stabljike. Najčešće su bele, ružičaste a mogu i biti jarko ljubičaste boje. Cveta od maja do jula i tada biljku treba brati jer u periodu intenzivnog cvetanja tokom sunčanih dana, ispušta sokove najboljeg kvaliteta.

Lekoviti su cvetovi i stablo, ali u upotrebi je najčešće koren koji je repast, spolja crne boje a unutra bele. Lepljiv i sluzav gel koji koren otpušta je pravo blago koje se vekovima koristi za zaceljivanje rana, posekotina, ujeda insekata, lečenje bolova u kostima nakon preloma i tokom arteroskleroze.

Gavez- lekovitost

U tradicionalnoj fitoterapiji, gavez se smatra jednom od najlekovitijih biljaka. Njegovo jako dejstvo predmet je istraživanja mnogih laboratorija širom sveta koje nastoje da unaprede kreme, gelove i tinkture za lečenje upravo snagom prirode.

Ovo su samo neka od glavnih lakovitih karakteristika gaveza:

  • Portivupalno dejstvo: Gavez sadrži brojna jedinjenja koja imaju antiinflamatorne efekte na upalne procese.
  • Zaceljivanje rana: Zbog velikih količina alantoina koji vlaži kožu i deluje umirujuće, kao i mnogih drugih aktivnih sastojaka, gavez je idealan za brzo zarastanje inificiranih rana koje dugo ne mogu da zarastu i prevenciju od daljih razvoja infekcija
  • Bolovi u mišićima i zglobovima: Gavez sadrži velike količine kalcijuma, silicijuma, kalijuma i fosfora, što ga čini odličnim izborom u borbi protiv išijasa, reumatizma i bolova usled uganuća i preloma

Gavez za uganuća i povrede

  • Problematična koža: Gavez može pomoći kod ozbiljnijih problema na koži poput ekcema, atopijskog dermatitisa i akni jer sadrži jedinjenja koja utiču na izgradnju i obnavljanje ćelija
  • Astma i bolesti pluća: Ova čudesna biljka pokazala je izvrsnu učinkovitost na nadražajni kašalj, gušenje i probleme donjih i gornjih respiratornih organa. Preporučuje se u vidu čaja u skladu sa preporukom lekara
  • Anemija: Zbog velike količine gvožđa, gavez popravlja krvnu sliku i doprinosi poboljšanju stanja kod anemije
  • Cirkulacija: Kod problema sa upaljenim i bolnim venama, lošom cirkulacijom i hladnim udovima, gavez svojim aktivnim sastojcima pospešuje bolju prokrvljenost i neometan protok krvi kroz venski sistem

Gavez- način upotrebe

U zavisnosti od regije koja se tretira ovom lekovitom biljkom, gavez se može naći u sledećim oblicima:

  1. Gelovi i kreme- Gavez gel je opštepoznat po lokalnoj primeni na reumatski obolela mesta. Odličan je za uganuća, iščašenja zglobova, bolova nakon preloma kostiju i hroničnih bolova u kostima i zglobovima. Kreme od gaveza se upotrebljavaju na isti način kao i gelovi, s tim da gelovi češće imaju dodatke u vidu mentola ili ljute papričice kako bi se postigao efekat hlađenja ili zagrevanja kože.
  2. Obloge od gaveza: Kod iščašenja, išijasa i uganuća, koriste se obloge od svežih ili suvih listova gaveza koji se potope u toplu vodu i drže na bolno mesto nekoliko sati.
  3. Čaj od gaveza: Čaj od gaveza koristi se za unutrašnje upalne procese i umirenje bolova usled inflamatornih procesa. U upotrebi je čaj od lista kao i od korena gaveza.
  4. Tinkture i kapi od gaveza: U skladu sa preporukama lekara, kapi i tinkture gaveza koriste se u mnogobrojne terapijske svrhe, naročito kod lečenja hroničnih oboljenja izazvanih upalama.

Da li je gavez otrovan?

Biljka gavez u sebi sadrži alkaloide koji su otrovni. U korenu biljke nalaze se male količine purinskog derivata alantoina koje su hepatoksične i mogu izazvati određena oštećena jetre i drugih organa, a na koži iritacije i osipe.

Potpuno je prirodno onda pitati se zbog čega je ova biljka toliko raspostranjena u medicini ukoliko sadrži toksične supstance. Reč je o tome što se njene manje količine tretiraju kao lek s tim što ponekad i male količine mogu izazvati iritacije. U pitanju je samo da li je osoba sklona alergijskim reakcijama i kakav je njen imunološki odgovor na pirolizidne alkaloide. Pored toga, od ključnog značaja je dugotrajnost upotrebe gaveza kao i količina prilikom oralne i spoljašnje upotrebe.

Zbog prisutnosti alkaloida u biljci gavez, pre upotrebe preporučuje se konsultacija sa lekarom ili farmaceutom kako bi se izbegle komplikacije i iritacije na koži.

Mast od gaveza- za šta je dobra?

Mast od gaveza je dobra za lečenje bolesti zglobova, povreda, nagnječenja i preloma kostiju, poboljšanje pokretiljivosti kičmenog stuba, reumatskih deformiteta nogu i ruku.

Gavez mast

Koristi se za ubrzano zarastanje rana, kod posekotina, modrica i podliva, a često se koristi i za probleme hemoroida i proširenih vena.

Kako se pravi mast od gaveza- recept

Mast od gaveza možete napraviti u udobnosti svog doma i u svojoj kućnoj apoteci uvek imati lek za bolove u zglobovima, nogama, rukama i kičmi.

Potrebno je da u prodavnicama zdrave hrane kupite osušeni koren gaveza ili listove, u zavisnosti želite li lek za rane ili konkretno za bolove. Svakako je učinkovitost velika, ali koren je podobniji za reumatske bolove a list je za obloge na ranama i ubrzano zarastanje istih.

Potrebno vam je: 50gr suvog korena gaveza, par kašika maslinovog ulja i pčelinji vosak.

Priprema: Izrendajte koren gaveza u čistu staklenu posudu sa poklopcem. Prelijte ga maslinovim uljem i ostavite da odstoji 2-4 nedelje kako bi se aktivirali svi sastojci i spojili u lekovito ulje. Nakon što je odstojalo, masu procedite kroz čistu gazu i sipajte u metalnu posudu za kuvanje. Dodajte pčelinji vosak i na sasvim blagoj vatri uz mešanje otapajte smesu. Čim se vosak otopi, sklonite sa vatre i izlijte u posudice koje ćete držati na tamnom i hladnom mestu.

Mast koristite na koži, ali izbegavajte nanošenje na otvorenim ranama. Obavezno konsultujte lekara o dugotrajnosti primene domaće masti od gaveza.

Kako napraviti mast od gaveza sa svinjskom masti?

Mast od gaveza možete napraviti i sa svinjskom masti jer je veoma pogodna za upale zglobova, natečene i upaljene vene kao i kod gihta.

Potrebno vam je: 50 grama suvog korena gaveza, 25 suvih listova gaveza i pola kilograma svinjske masti.

Priprema: U šerpicu sipajte svinjsku mast i koren i list gaveza. Koren možete najpre malo izrendati kako bi brže otpustio hranljivu sluz. Na sasvim laganoj vatri otapajte mast i bilje sve dok smesa ne zapeni, potom je poklopite i ostavite da odstoji 24 sata. Možete je izliti sutradan u staklene posudice i držati na tamnom i hladnom mestu. Takođe nanosite samo na zdravu kožu, nikako na otvorene rane, zbog mogućih iritacija.

Odaberite proverene preparate na bazi gaveza iz širokog asortimana Apoteke Online, i već danas se oslobodite bolova u leđima, kostima, zglobovima i venama.